CUI Inc. VWRBT1-D12-S15-SMT-TR
VWRBT1-D12-S15-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VWRBT1-D12-S15-SMT-TR
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 1W
Datasheet Download
VWRBT1-D12-S15-SMT-TR.pdf
Availability of VWRBT1-D12-S15-SMT-TR
QUANTITY
VWRBT1-D12-S15-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VWRBT1-D12-S15-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VWRBT1-D12-S15-SMT-TR
FamilyDC DC Converters
SeriesVWRBT1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)67mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case16-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.94" L x 0.54" W x 0.30" H (23.9mm x 13.7mm x 7.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWRBT1-D12-S15-SMT-TR
Related LinksVWRBT1-D12, VWRBT1-D12-S15-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWRBT1-D12-S15-SMT-TR Details Description
Related parts for VWRBT1-D12-S15-SMT-TR
DIODE SCHOTTKY 15V 25A TO220-2 datasheet.pdf
CONN DC PWR PLUG 1.1X3.0X9.0MM datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 62 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf
1.25MM F/F 26POS 26AWG 300MM datasheet.pdf