| Internal Part Number | EIS-MAX14803AEWZ+T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Circuit | 1 x SPST | |
| On-State Resistance | 48 Ohm | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 110-WFBGA, WLPBGA | |
| Supplier Device Package | 110-WLCSP (5.8x5.4) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MAX14803AEWZ+T | |
| Related Links | MAX1480, MAX14803AEWZ+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor | |
 | 1-794681-2 | CONN HEADER 12POS DL VERT 15GOLD | datasheet.pdf | |