Maxim Integrated MAX15038EVKIT+
MAX15038EVKIT+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX15038EVKIT+
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVALUATION KIT FOR MAX15038
Datasheet Download
MAX15038EVKIT+.pdf
Availability of MAX15038EVKIT+
QUANTITY
MAX15038EVKIT+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX15038EVKIT+
Internal Part NumberEIS-MAX15038EVKIT+
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output1.8V
Current - Output4A
Voltage - Input2.9 V ~ 5.5 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartMAX15038
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX15038EVKIT+
Related LinksMAX1503, MAX15038EVKIT+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX15038EVKIT+ Details Description
Related parts for MAX15038EVKIT+
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST 12-PLEX datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE CLEAR datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748 12UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf