AVX Corporation 1812GC152MATME
1812GC152MATME picture photo
Mfg. Part Number
1812GC152MATME
Brief Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC152MATME.pdf
Availability of 1812GC152MATME
QUANTITY
1812GC152MATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC152MATME
Internal Part NumberEIS-1812GC152MATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC152MATME
Related Links1812GC1, 1812GC152MATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC152MATME Details Description
Related parts for 1812GC152MATME
CONN PLUG AUDIO 5POS FMALE PNLMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 37A DIRECTFET-MX datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 280MA 4.2 OHM TH datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf