| Internal Part Number | EIS-SFH41-PPPB-D50-ID-BK | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount | |
| Series | SFH41 | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Type | Header | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 100 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |