Maxim Integrated MAX1540AETJ+T
MAX1540AETJ+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1540AETJ+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK DIVIDER 32TQFN
Datasheet Download
MAX1540AETJ+T.pdf
Availability of MAX1540AETJ+T
QUANTITY
MAX1540AETJ+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1540AETJ+T
Internal Part NumberEIS-MAX1540AETJ+T
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs2
Frequency - Max620kHz
Duty Cycle100%
Voltage - Supply5.5 V ~ 28 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerYes
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-TQFN-EP (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1540AETJ+T
Related LinksMAX154, MAX1540AETJ+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1540AETJ+T Details Description
Related parts for MAX1540AETJ+T
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1502TR 10 datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET 50POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 750MA SOT-323 datasheet.pdf
SOCKET 4PAD 5.0X3.2 XTAL OR OSC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf