Maxim Integrated MAX16003ATE+T
MAX16003ATE+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX16003ATE+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC UP SUPERVISOR HEX 16-TQFN
Datasheet Download
MAX16003ATE+T.pdf
Availability of MAX16003ATE+T
QUANTITY
MAX16003ATE+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX16003ATE+T
Internal Part NumberEIS-MAX16003ATE+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored6
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold6 Selectable Threshold Combinations
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-TQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX16003ATE+T
Related LinksMAX160, MAX16003ATE+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX16003ATE+T Details Description
Related parts for MAX16003ATE+T
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODEM CDMA ETHERNET US AKEY=0 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf