Maxim Integrated MAX16021PTEZ+
MAX16021PTEZ+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX16021PTEZ+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR OD 2.323V 16TQFN
Datasheet Download
MAX16021PTEZ+.pdf
Availability of MAX16021PTEZ+
QUANTITY
MAX16021PTEZ+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX16021PTEZ+
Internal Part NumberEIS-MAX16021PTEZ+
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTube
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout145 ms Minimum
Voltage - Threshold2.323V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-TQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX16021PTEZ+
Related LinksMAX160, MAX16021PTEZ+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX16021PTEZ+ Details Description
Related parts for MAX16021PTEZ+
IC LEVEL TRANSLTOR W/LDO 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf