Yageo NKN500FR-73-0R33
NKN500FR-73-0R33 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R33
Brief Description
RES 0.33 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R33.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R33
QUANTITY
NKN500FR-73-0R33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R33
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R33
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R33
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R33 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R33 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R33
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 25W datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/POLKEYLRMP datasheet.pdf
RES 182 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf