Maxim Integrated MAX1605EUT-T
MAX1605EUT-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1605EUT-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST ADJ 0.35A SOT23-6
Datasheet Download
MAX1605EUT-T.pdf
Availability of MAX1605EUT-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX1605EUT-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1605EUT-T
Internal Part NumberEIS-MAX1605EUT-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUsing Thermistors in Temperature Tracking Power Supplies
Small, High-Voltage Boost Converters
Portable Temperature Monitoring Demystified
Simple High-Voltage Supply Features Single IC and Small Size
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design Resources4255,4257,42551 EK Schematic
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.4V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output350mA (Switch)
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1605EUT-T
Related LinksMAX160, MAX1605EUT-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1605EUT-T Details Description
Related parts for MAX1605EUT-T
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
MUX/DEMUX QUAD 2:1 TTL 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
RES 30.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MCLIM, TX/SSFX-SM1550-SC (1550XM datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MX150 HDR ASSY VERT 03 CKT TIN 1 datasheet.pdf
15POS F FILT P/C 370PF M3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
15000UF 16V 25X50MM 105C 5000H datasheet.pdf