Maxim Integrated MAX16999AUA11+
MAX16999AUA11+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX16999AUA11+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.1V 0.1A 8UMAX
Datasheet Download
MAX16999AUA11+.pdf
Availability of MAX16999AUA11+
QUANTITY
MAX16999AUA11+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX16999AUA11+
Internal Part NumberEIS-MAX16999AUA11+
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.1V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.035V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)105mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-uMax-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX16999AUA11+
Related LinksMAX1699, MAX16999AUA11+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX16999AUA11+ Details Description
Related parts for MAX16999AUA11+
IC FREQ SYNTHESIZER DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 11V 30MA SOT143R datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
F39-PJ0860 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 5.6A 6UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf