Maxim Integrated MAX1818EUT25+T
MAX1818EUT25+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1818EUT25+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.5A SOT23-6
Datasheet Download
MAX1818EUT25+T.pdf
Availability of MAX1818EUT25+T
QUANTITY
MAX1818EUT25+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1818EUT25+T
Internal Part NumberEIS-MAX1818EUT25+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output2.5V, 1.25 V ~ 5 V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1818EUT25+T
Related LinksMAX1818, MAX1818EUT25+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1818EUT25+T Details Description
Related parts for MAX1818EUT25+T
IDC CABLE - MKC16K/MC16G/MPK16K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf