Vicor Corporation V300A36T500BG2
V300A36T500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36T500BG2.pdf
Availability of V300A36T500BG2
QUANTITY
V300A36T500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A36T500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T500BG2
Related LinksV300A36, V300A36T500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T500BG2 Details Description
Related parts for V300A36T500BG2
IC OPAMP DIFF 3GHZ 16QFN datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
OSC CRO 2010-2485 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 114 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf