Maxim Integrated MAX1921EUT15+T
MAX1921EUT15+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1921EUT15+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.5V 0.4A SYNC SOT23
Datasheet Download
MAX1921EUT15+T.pdf
Availability of MAX1921EUT15+T
QUANTITY
MAX1921EUT15+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1921EUT15+T
Internal Part NumberEIS-MAX1921EUT15+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAnalog ICs for Low Voltage Systems
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design Resources4255,4257,42551 EK Schematic
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output400mA
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1921EUT15+T
Related LinksMAX1921, MAX1921EUT15+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1921EUT15+T Details Description
Related parts for MAX1921EUT15+T
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
SL 5.08HC/12/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO213AB datasheet.pdf