Maxim Integrated MAX1928EUB15+T
MAX1928EUB15+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1928EUB15+T
Brief Description
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 10UMAX
Datasheet Download
MAX1928EUB15+T.pdf
Availability of MAX1928EUB15+T
QUANTITY
MAX1928EUB15+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1928EUB15+T
Internal Part NumberEIS-MAX1928EUB15+T
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.6V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output800mA
Frequency - Switching800kHz ~ 1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1928EUB15+T
Related LinksMAX1928, MAX1928EUB15+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1928EUB15+T Details Description
Related parts for MAX1928EUB15+T
IC GATE NAND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN DIN 5POS FEMALE PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
SOLDER BRAID datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf