TXC CORPORATION TC-29.4912MCD-T
TC-29.4912MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-29.4912MCD-T
Brief Description
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-29.4912MCD-T.pdf
Availability of TC-29.4912MCD-T
QUANTITY
TC-29.4912MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-29.4912MCD-T
Internal Part NumberEIS-TC-29.4912MCD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency29.4912MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-29.4912MCD-T
Related LinksTC-29.4, TC-29.4912MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-29.4912MCD-T Details Description
Related parts for TC-29.4912MCD-T
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 38POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf