Maxim Integrated MAX3001EAUP+
MAX3001EAUP+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX3001EAUP+
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20-TSSOP
Datasheet Download
MAX3001EAUP+.pdf
Availability of MAX3001EAUP+
QUANTITY
MAX3001EAUP+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX3001EAUP+
Internal Part NumberEIS-MAX3001EAUP+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package74
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series-
PackagingTube
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit8
Voltage - VCCA1.2 V ~ 5.5 V
Voltage - VCCB1.65 V ~ 5.5 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate4Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
FeaturesAuto-Direction Sensing, Power-Supply Decoupling
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX3001EAUP+
Related LinksMAX300, MAX3001EAUP+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX3001EAUP+ Details Description
Related parts for MAX3001EAUP+
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
KIT .156 KK SERIES 10 CIRC RAMP datasheet.pdf
LED BASED BIPIN T5 525NM 14V GRN datasheet.pdf
DSUB 15 M NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 75VDC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.65A 45 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf