Maxim Integrated MAX4275AKEUA
MAX4275AKEUA picture photo
Mfg. Part Number
MAX4275AKEUA
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX
Datasheet Download
MAX4275AKEUA.pdf
Availability of MAX4275AKEUA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX4275AKEUA Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX4275AKEUA
Internal Part NumberEIS-MAX4275AKEUA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesGainAmp™
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.7 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth1.7MHz
Current - Input Bias50pA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply355µA
Current - Output / Channel65mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V, ±1.25 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX4275AKEUA
Related LinksMAX427, MAX4275AKEUA Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX4275AKEUA Details Description
Related parts for MAX4275AKEUA
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 5V 50-TP 1024 10CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1.2KV 250MA SOD57 datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf