Maxim Integrated MAX520BCWE+T
MAX520BCWE+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX520BCWE+T
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 16-SOIC
Datasheet Download
MAX520BCWE+T.pdf
Availability of MAX520BCWE+T
QUANTITY
MAX520BCWE+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX520BCWE+T
Internal Part NumberEIS-MAX520BCWE+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time2µs
Number of Bits8
Data InterfaceI²C
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Number of Outputs and Type4 Voltage, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX520BCWE+T
Related LinksMAX520, MAX520BCWE+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX520BCWE+T Details Description
Related parts for MAX520BCWE+T
OSC XO 55.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/32/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
PMI BASE S-6 CAND 1 INCAND SCRW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 9P-9P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf