Maxim Integrated MAX530AEAG
MAX530AEAG picture photo
Mfg. Part Number
MAX530AEAG
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC LP +5V V-OUT 12BIT 24SSOP
Datasheet Download
MAX530AEAG.pdf
Availability of MAX530AEAG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX530AEAG Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX530AEAG
Internal Part NumberEIS-MAX530AEAG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDamage from a Lightning Bolt or a Spark
High-Side Current-Sense Measurement: Circuits and Principles
How Signal Chains and PLCs Impact Our Lives
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time25µs
Number of Bits12
Data InterfaceParallel
Number of Converters1
Voltage Supply SourceDual ±
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Number of Outputs and Type1 Voltage, Unipolar; 1 Voltage, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX530AEAG
Related LinksMAX53, MAX530AEAG Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX530AEAG Details Description
Related parts for MAX530AEAG
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERMINAL WSI 6 WM BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf