Panasonic Electronic Components ECQ-E2274JF3
ECQ-E2274JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2274JF3
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2274JF3.pdf
Availability of ECQ-E2274JF3
QUANTITY
ECQ-E2274JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2274JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2274JF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2274JF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2274JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2274JF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2274JF3
IC REG LDO 12V/5V TO220-5 datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS64A/ AE64M / APR64A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
MTRJ KEYED JACK KIT 50/125 ORANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 39K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf