Maxim Integrated MAX5583ETP+T
MAX5583ETP+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX5583ETP+T
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 10BIT QUAD BUFF 20-TQFN
Datasheet Download
MAX5583ETP+T.pdf
Availability of MAX5583ETP+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX5583ETP+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX5583ETP+T
Internal Part NumberEIS-MAX5583ETP+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time2.5µs
Number of Bits10
Data InterfaceSerial
Number of Converters4
Voltage Supply SourceAnalog and Digital
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-WQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-TQFN-EP (5x5)
Number of Outputs and Type4 Voltage, Unipolar; 4 Voltage, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX5583ETP+T
Related LinksMAX558, MAX5583ETP+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX5583ETP+T Details Description
Related parts for MAX5583ETP+T
TRIMMER 1K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
HOLDER BATTERY FOR 16MM CELL datasheet.pdf
CONN COVER 17POS STRAIN RELIEF datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
RES 58.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
DDR2 512MB SODIMM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SINGLE M18 SHORT PW 5M PNP NO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 190V 10A CPT3 datasheet.pdf