Maxim Integrated MAX5953AUTM+
MAX5953AUTM+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX5953AUTM+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Over Ethernet (PoE) Controllers
Brief Description
IC INTERFACE 802.3AF 48TQFN
Datasheet Download
MAX5953AUTM+.pdf
Availability of MAX5953AUTM+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX5953AUTM+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX5953AUTM+
Internal Part NumberEIS-MAX5953AUTM+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Over Ethernet (PoE) Controllers
Series-
PackagingTube
TypeController (PD), DC/DC
Number of Channels1
Power - Max15W
Internal Switch(s)Yes
Auxiliary SenseNo
Standards802.3af (PoE)
Voltage - Supply11 V ~ 76 V
Current - Supply400µA
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case48-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-TQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX5953AUTM+
Related LinksMAX595, MAX5953AUTM+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX5953AUTM+ Details Description
Related parts for MAX5953AUTM+
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
TIP datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf