| Internal Part Number | EIS-MAX6035AAUR30+T | |
| Mfg Application Notes | Understanding Voltage-Reference Topologies and Specifications | |
| Product Training Modules | Lead (SnPb) Finish for COTS Long-Term Supply Program | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Reference | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Reference Type | Series | |
| Output Type | Fixed | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 10mA | |
| Tolerance | ±0.2% | |
| Temperature Coefficient | 30ppm/°C | |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 25µVp-p | |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 25µVrms | |
| Voltage - Input | 4.9 V ~ 33 V | |
| Current - Supply | 95µA | |
| Current - Cathode | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | |