Maxim Integrated MAX6318LHUK27CY+T
MAX6318LHUK27CY+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6318LHUK27CY+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SOT23-5
Datasheet Download
MAX6318LHUK27CY+T.pdf
Availability of MAX6318LHUK27CY+T
QUANTITY
MAX6318LHUK27CY+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6318LHUK27CY+T
Internal Part NumberEIS-MAX6318LHUK27CY+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.7V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6318LHUK27CY+T
Related LinksMAX6318L, MAX6318LHUK27CY+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6318LHUK27CY+T Details Description
Related parts for MAX6318LHUK27CY+T
CONN BUSHING FOR BNC JACKS datasheet.pdf
IC MULT DRVR/RCVR LP 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 55MHZ 10UQFN datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf