Maxim Integrated MAX6375XR23-T
MAX6375XR23-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6375XR23-T
Brief Description
IC VOLT DETECTOR LP 2.30V SC70-3
Datasheet Download
MAX6375XR23-T.pdf
Availability of MAX6375XR23-T
QUANTITY
MAX6375XR23-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6375XR23-T
Internal Part NumberEIS-MAX6375XR23-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout20 µs Typical Propagation Delay
Voltage - Threshold2.32V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6375XR23-T
Related LinksMAX637, MAX6375XR23-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6375XR23-T Details Description
Related parts for MAX6375XR23-T
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf