Maxim Integrated MAX6378XR38-T
MAX6378XR38-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6378XR38-T
Brief Description
IC VOLT DETECTOR LP 3.80V SC70-3
Datasheet Download
MAX6378XR38-T.pdf
Availability of MAX6378XR38-T
QUANTITY
MAX6378XR38-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6378XR38-T
Internal Part NumberEIS-MAX6378XR38-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout20 µs Typical Propagation Delay
Voltage - Threshold3.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6378XR38-T
Related LinksMAX637, MAX6378XR38-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6378XR38-T Details Description
Related parts for MAX6378XR38-T
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DATA MEMORY EXP BOARD 128K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 30 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CABLE CLAMP & SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf