Maxim Integrated MAX6388XS19D6-T
MAX6388XS19D6-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6388XS19D6-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 1.90V SC70-4
Datasheet Download
MAX6388XS19D6-T.pdf
Availability of MAX6388XS19D6-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6388XS19D6-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6388XS19D6-T
Internal Part NumberEIS-MAX6388XS19D6-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout560 ms Minimum
Voltage - Threshold1.9V, Adj
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6388XS19D6-T
Related LinksMAX6388, MAX6388XS19D6-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6388XS19D6-T Details Description
Related parts for MAX6388XS19D6-T
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
INSERT FGG.1B.310. FOR 10LV datasheet.pdf
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf