Maxim Integrated MAX6388XS24D2-T
MAX6388XS24D2-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6388XS24D2-T
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 2.40V SC70-4
Datasheet Download
MAX6388XS24D2-T.pdf
Availability of MAX6388XS24D2-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6388XS24D2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6388XS24D2-T
Internal Part NumberEIS-MAX6388XS24D2-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout20 ms Minimum
Voltage - Threshold2.4V, Adj
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6388XS24D2-T
Related LinksMAX6388, MAX6388XS24D2-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6388XS24D2-T Details Description
Related parts for MAX6388XS24D2-T
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6MICROPAK datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC QUAD RS-485 DIFF DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf