Maxim Integrated MAX6421XS48+T
MAX6421XS48+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6421XS48+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 4.80V SC70-4
Datasheet Download
MAX6421XS48+T.pdf
Availability of MAX6421XS48+T
QUANTITY
MAX6421XS48+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6421XS48+T
Internal Part NumberEIS-MAX6421XS48+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSimple Timeout Protection for High Current Flash LED Drivers
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset TimeoutAdjustable/Selectable
Voltage - Threshold4.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6421XS48+T
Related LinksMAX642, MAX6421XS48+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6421XS48+T Details Description
Related parts for MAX6421XS48+T
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 17W STER 48VQFN datasheet.pdf
TFLEX HR6160,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf