Maxim Integrated MAX6468XS18D3+T
MAX6468XS18D3+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6468XS18D3+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 1.800V SC70-4
Datasheet Download
MAX6468XS18D3+T.pdf
Availability of MAX6468XS18D3+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6468XS18D3+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6468XS18D3+T
Internal Part NumberEIS-MAX6468XS18D3+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNonvolatile STANDBY/ON Switch
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6468XS18D3+T
Related LinksMAX6468, MAX6468XS18D3+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6468XS18D3+T Details Description
Related parts for MAX6468XS18D3+T
IDC CABLE - MDJ50K/MC50M/MDJ50K datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 350MA 470 MOHM datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 4POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN AC RCPT 2.8MM TAB SNAP IN datasheet.pdf