Maxim Integrated MAX6855UK19D5+T
MAX6855UK19D5+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6855UK19D5+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5
Datasheet Download
MAX6855UK19D5+T.pdf
Availability of MAX6855UK19D5+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6855UK19D5+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6855UK19D5+T
Internal Part NumberEIS-MAX6855UK19D5+T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout300 ms Minimum
Voltage - Threshold1.9V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6855UK19D5+T
Related LinksMAX6855, MAX6855UK19D5+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6855UK19D5+T Details Description
Related parts for MAX6855UK19D5+T
IC ADC 12BIT MONO LOW PWR 24DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf