Texas Instruments UCD90SEQ48EVM-560
UCD90SEQ48EVM-560 picture photo
Mfg. Part Number
UCD90SEQ48EVM-560
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL MOD FOR UCD9090-560
Datasheet Download
UCD90SEQ48EVM-560.pdf
Availability of UCD90SEQ48EVM-560
QUANTITY
UCD90SEQ48EVM-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD90SEQ48EVM-560
Internal Part NumberEIS-UCD90SEQ48EVM-560
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageUCD90SEQ48EVM-560 Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposePower Management, Power Supply Supervisor/Tracker/Sequencer
EmbeddedNo
Utilized IC / PartUCD9090
Primary Attributes48-pin Socket
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard, Cable
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD90SEQ48EVM-560
Related LinksUCD90SEQ, UCD90SEQ48EVM-560 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UCD90SEQ48EVM-560 Details Description
Related parts for UCD90SEQ48EVM-560
IC REG LDO 2.4V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
REV 400V 7.6A 24 VAC/DC 2NO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 2000VDC datasheet.pdf