Vishay/Dale RNC55H1740FSR36
RNC55H1740FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1740FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1740FSR36.pdf
Availability of RNC55H1740FSR36
QUANTITY
RNC55H1740FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1740FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1740FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1740FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1740FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1740FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1740FSR36
PROTECTIVE GUARD KB SERIES RECT datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC MODULE datasheet.pdf
LED SBT-70 COOL WHITE 5665K 2SMD datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 650VA THRM PROTCT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS INLINE PIN datasheet.pdf
750TB SOCKET VERITCAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf