Maxim Integrated MAX6865UK18D5S+T
MAX6865UK18D5S+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6865UK18D5S+T
Datasheet Download
MAX6865UK18D5S+T.pdf
Availability of MAX6865UK18D5S+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6865UK18D5S+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6865UK18D5S+T
Internal Part NumberEIS-MAX6865UK18D5S+T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout300 ms Minimum
Voltage - Threshold1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6865UK18D5S+T
Related LinksMAX6865U, MAX6865UK18D5S+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6865UK18D5S+T Details Description
Related parts for MAX6865UK18D5S+T
FIXED IND 1.8UH 9.5A 8.6 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCT 5V REF 14TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
15000UF 25V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf