Maxim Integrated MAX8510EXK28+T
MAX8510EXK28+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8510EXK28+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.12A SC70-5
Datasheet Download
MAX8510EXK28+T.pdf
Availability of MAX8510EXK28+T
QUANTITY
MAX8510EXK28+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8510EXK28+T
Internal Part NumberEIS-MAX8510EXK28+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesComplete Stand-Alone GPS Receiver Solution with MAX2742
Design Considerations for a Low-Cost Sensor and A/D Interface
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output120mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 120mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8510EXK28+T
Related LinksMAX8510, MAX8510EXK28+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8510EXK28+T Details Description
Related parts for MAX8510EXK28+T
RECTIFIER datasheet.pdf
SWITCH KEY ROUND 2-POS DPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 3POS 22AWG datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 9.14MM datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V KBU datasheet.pdf
TOP 1.5GS 13/180 5.08 OG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf