Maxim Integrated MAX8840ELT28+T
MAX8840ELT28+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8840ELT28+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6UDFN
Datasheet Download
MAX8840ELT28+T.pdf
Availability of MAX8840ELT28+T
QUANTITY
MAX8840ELT28+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8840ELT28+T
Internal Part NumberEIS-MAX8840ELT28+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 120mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN
Supplier Device Package6-uDFN (1.5x1.0)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8840ELT28+T
Related LinksMAX8840, MAX8840ELT28+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8840ELT28+T Details Description
Related parts for MAX8840ELT28+T
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 12NS 32-PLCC datasheet.pdf
ART TAPE KIT datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 8SIP datasheet.pdf