| Internal Part Number | EIS-Q14P3CXXY24E | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | Yellow | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.55" (13.97mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 10.00mm | |
| Millicandela Rating | 30mcd | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Termination Style | Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | Q14P3CXXY24E | |
| Related Links | Q14P3C, Q14P3CXXY24E Datasheet, Apem Inc. Distributor | |
 | DK773 | VOLTMETER 20VDC LCD PANEL MOUNT | datasheet.pdf | |
 | 745077-3 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder | datasheet.pdf | |