Maxim Integrated MAX8877EUK33-T
MAX8877EUK33-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8877EUK33-T
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MAX8877EUK33-T.pdf
Availability of MAX8877EUK33-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX8877EUK33-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8877EUK33-T
Internal Part NumberEIS-MAX8877EUK33-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUSB-Powered High Precision Hi-Fi Phono Preamp
Managing Noise in Cell-Phone Handsets
Selecting LDO Linear Regulators for Cellphone Designs
Phase Noise and TD-SCDMA UE Receiver
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8877EUK33-T
Related LinksMAX8877, MAX8877EUK33-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8877EUK33-T Details Description
Related parts for MAX8877EUK33-T
RES SMD 453 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 2012 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SI5316 datasheet.pdf
CARD RACK KIT 6UX19X15.75 FRAME datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CODING KEY SKT 5.00/5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 26POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf