Vishay/Dale RWR80S27R4FPBSL
RWR80S27R4FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S27R4FPBSL
Brief Description
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S27R4FPBSL.pdf
Availability of RWR80S27R4FPBSL
QUANTITY
RWR80S27R4FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S27R4FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S27R4FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S27R4FPBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S27R4FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S27R4FPBSL Details Description
Related parts for RWR80S27R4FPBSL
RES SMD 1.3 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC DIFF LINE RECEIVER HS 38TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8A 8-WDFN datasheet.pdf
IP CORE ETH MAC 3SPD LATTICEXP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100MBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf