Panasonic Electronic Components MAZS062GML
MAZS062GML picture photo
Mfg. Part Number
MAZS062GML
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 150MW SSMINI2
Datasheet Download
MAZS062GML.pdf
Availability of MAZS062GML
QUANTITY
MAZS062GML Order Process
Ship out your order
Specifications of MAZS062GML
Internal Part NumberEIS-MAZS062GML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±3%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSSMini2-F4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAZS062GML
Related LinksMAZS0, MAZS062GML Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MAZS062GML Details Description
Related parts for MAZS062GML
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD ADAPTER 20DIP LIS3LV02DL datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 360-380MHZ 44" datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277/480VAC datasheet.pdf