NKK Switches MB2011LS4W01-CH/AT507M
MB2011LS4W01-CH/AT507M picture photo
Mfg. Part Number
MB2011LS4W01-CH/AT507M
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Datasheet Download
MB2011LS4W01-CH/AT507M.pdf
Availability of MB2011LS4W01-CH/AT507M
QUANTITY
MB2011LS4W01-CH/AT507M Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2011LS4W01-CH/AT507M
Internal Part NumberEIS-MB2011LS4W01-CH/AT507M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGray
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2011LS4W01-CH/AT507M
Related LinksMB2011LS4W0, MB2011LS4W01-CH/AT507M Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2011LS4W01-CH/AT507M Details Description
Related parts for MB2011LS4W01-CH/AT507M
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FUSE 2500A 690V 4GN/65 AR datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG MULTIPLE datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE BLUE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 43A TO3P datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
HDM 9SAPR G datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 200 OHM 14SOIC datasheet.pdf