Vishay/BCcomponents MBA02040C1058FRP00
MBA02040C1058FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1058FRP00
Brief Description
RES 1.05 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1058FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1058FRP00
QUANTITY
MBA02040C1058FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1058FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1058FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1058FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1058FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1058FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1058FRP00
IC VIDEO MULTIPLEXER 4X1 14SOIC datasheet.pdf
IC SMART POWER MOD 2A SPM22-AD datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK datasheet.pdf
CHAMP,INSIDE SHIELD,50P,SC LK datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
OSC XO 28.6364MHZ CMOS SMD datasheet.pdf