Vishay/BCcomponents MBA02040C1059FRP00
MBA02040C1059FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1059FRP00
Brief Description
RES 10.5 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1059FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1059FRP00
QUANTITY
MBA02040C1059FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1059FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1059FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1059FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1059FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1059FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1059FRP00
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.08 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SL 5.08/06/90B 3.2SN OR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 400MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf