Vishay/BCcomponents MBA02040C1070FRP00
MBA02040C1070FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1070FRP00
Brief Description
RES 107 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1070FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1070FRP00
QUANTITY
MBA02040C1070FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1070FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1070FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1070FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1070FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1070FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1070FRP00
CONN HOOD TOP ENTRY SZD7 PG11 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP FLOA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf