Vishay/BCcomponents MBA02040C1132FRP00
MBA02040C1132FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1132FRP00
Brief Description
RES 11.3K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1132FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1132FRP00
QUANTITY
MBA02040C1132FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1132FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1132FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1132FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1132FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1132FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1132FRP00
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
MOD PV-IPM H-BRDG 600V 50A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL 7.87" datasheet.pdf