Ohmite TWM5J150E
TWM5J150E picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J150E
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J150E.pdf
Availability of TWM5J150E
QUANTITY
TWM5J150E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J150E
Internal Part NumberEIS-TWM5J150E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J150E
Related LinksTWM5, TWM5J150E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J150E Details Description
Related parts for TWM5J150E
TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.05A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf