Vishay/BCcomponents MBA02040C1132FRP00
MBA02040C1132FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1132FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1132FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1132FRP00
QUANTITY
MBA02040C1132FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1132FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1132FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1132FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1132FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1132FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1132FRP00
COVER MOLDED TWISTLOCK ELECT OWH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS PRESS 100PSI GAUGE 3.3V SMD datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ SM datasheet.pdf
HYDRL DIES VERSAKRIMP 1/0 AWG datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf