Amphenol Aerospace Operations MS3475W22-55PYLC
MS3475W22-55PYLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W22-55PYLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3475W22-55PYLC.pdf
Availability of MS3475W22-55PYLC
QUANTITY
MS3475W22-55PYLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W22-55PYLC
Internal Part NumberEIS-MS3475W22-55PYLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W22-55PYLC
Related LinksMS3475W2, MS3475W22-55PYLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W22-55PYLC Details Description
Related parts for MS3475W22-55PYLC
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 2.1W D 20USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
952 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf