Vishay/BCcomponents MBA02040C1138FC100
MBA02040C1138FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1138FC100
Brief Description
RES 1.13 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1138FC100.pdf
Availability of MBA02040C1138FC100
QUANTITY
MBA02040C1138FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1138FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1138FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1138FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1138FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1138FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1138FC100
ADAPTER SIMS7/300 FB40 KONV 3M datasheet.pdf
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.2K OHM 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2V 100MA datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSEMBLY 14AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RECEIVER 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf